تولید محتوای فروشگاه اینترنتی ؛فروشندگی از دل سایت
ژانویه 9, 2021
با تکنیک‌های تولید محتوای سایت های حقوقی ، برنده نبرد گوگلیاتور باشید!
ژانویه 11, 2021

نکات تولید محتوای کپی رایتینگ

نکات تولید محتوای کپی رایتینگ

کپی رایتینگ همان تبلیغاتی است که باید به‌اندازه‌ای جذاب باشد که مخاطب برای استفاده از محصول یا خدمات مورد نظر حتی لحظه‌ای شک به خود راه ندهد. یک کپی رایتینگ جذاب با عناوین میخکوب‌کننده آغاز شده و تا انتها مخاطب را با خود همراه می‌کند. اما برای نوشتن چنین متنی باید نکات تولید محتوای کپی رایتینگ را از بر باشید.

برای موفقیت در نوشتن کپی رایتینگ مجموعه‌ای از‌ترفندها و نکات را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم که اصول نوشتن این متون را به شما آموزش می‌دهد. همراه ما باشید و در نوشتن تبلیغات موثر، درخشان‌تر از رقبا بتازید.

پیش از آشنایی با نکات تولید محتوای کپی رایتینگ ، کمی بیشتر آن را بشناسیم

برای تبدیل شدن به یک کپی رایتر ‌فوق‌العاده باید هنر نوشتن تبلیغات را بیاموزید، هنری که به شما می‌گوید واژه‌های درست را انتخاب کرده و جملاتی را خلق کنید که روی پرسونای مخاطبان شما تاثیر مستقیم دارد.

البته فراموش نکنید کپی رایتینگ به معنای اشاره مستقیم به محصول نیست و شاید هدف از آن همیشه فروش بیشتر محصولات نباشد. گاهی هدف از نوشتن این متون ‌ترغیب کردن مخاطب برای انجام فعالیتی خاص است. درواقع کپی رایتینگ را می‌توان به نوعی با بازاریابی هم‌معنا دانست. در هر دو این فعالیت‌ها فرد با بیان جملاتی جذاب، مخاطب را برای انجام کاری متقاعد می‌کند.

نکات تولید محتوای کپی رایتینگ

کپی رایتینگ در زمینه‌های مختلفی کاربرد داشته و نمی‌توان آن را فقط به نوشتن مقالات محدود کرد. به عنوان مثال ایمیل مارکتینگ، توضیح محصولات، بروشورها، سناریوها و حتی صفحات لندینگ وب‌سایت‌های مختلف می‌توانند توسط یک کپی رایتر حرفه‌ای پر شوند.

اما برای نوشتن یک متن کپی یا تبلیغ ‌فوق‌العاده که مستقیم روی مخاطب تاثیر بگذارد چه باید کرد؟! همراه ما باشید تا به جواب سوال خود برسید.

استراتژی‌ها و نکات تولید محتوای کپی رایتینگ

روش‌های مختلفی برای نوشتن یک متن تبلیغاتی جذاب وجود دارد؛ با این حال اولین قدم این است که مخاطب خود را به خوبی بشناسید.

باتوجه به حوزه کسب‌وکار و فعالیت‌های مختلف، پرسونای مخاطب ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال گاهی متون تبلیغاتی که برپایه احساسات نوشته شده‌اند، بیشترین تاثیر را دارند و گاهی متون تخصصی و فنی. پس ابتدا باید فهمید برای چه قشری از جامعه و چه مخاطبی می‌خواهید بنویسید.

بعد از تعیین این موضوع به سراغ استراتژی‌هایی بروید که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم.

یک کپی رایتر حرفه‌ای روی مزیت‌ها مانور می‌دهد

برای نوشتن یک متن تبلیغاتی موثر ابتدا باید تفاوت بین مزیت‌ها و ویژگی‌ها را بشناسید. اگر قصد دارید مخاطب را برای خرید یا استفاده از خدمات به‌خصوصی‌ ترغیب کنید، باید روی مزیت‌ها مانور بدهید. درواقع اگر به معرفی ویژگی‌های محصول یا خدمات بپردازید، متن شما بیشتر شبیه به نوشتن توضیحی برای محصول است.

ترفندهای کپی رایتینگ نوشتن

یکی از نکات تولید محتوای کپی رایتینگ این است که مزایایی را انتخاب کنید که تنها در این محصول یا خدمات مشخص وجود دارد و آن‌ها را تا جای ممکن برای مخاطب برجسته کنید. مخاطب باید متوجه تفاوت محصول شما با محصول رقیب‌تان بشود.

انتشار رضایت مشتریان از بهترین‌ ترفندها برای خلق کپی رایتینگ

احتمالا برای شما هم پیش آمده که وقتی فرد به طور مستقیم از خدمات خود تعریف کند در برابر او جبهه بگیرید. این رفتار کاملا طبیعی است؛ چراکه تعریف و تمجید مستقیم احساسی همراه با نیرنگ و دغل‌بازی در مخاطب ایجاد می‌کند.

در طرف مقابل زمانی که از رضایت مشتریان برای بررسی مزایای یک محصول استفاده می‌شود، احساس مخاطبان کاملا متفاوت خواهد بود. زمانی که صحبت از یک تجربه واقعی باشد، مخاطب شما اعتماد بیشتری به محصول یا خدمات‌تان دارد.

بگذارید با یک مثال این موضوع را دقیق‌تر بررسی کنیم. تصور کنید شما فروشنده لباس‌های بچگانه هستید و در متن تبلیغاتی خود این جمله را به کار می‌برید:

«ما سریع‌ترین سیستم ارسال را در بین فروشندگان حاضر داریم!»

این جمله را در مقایسه با جمله پایین قرار دهید و احساس خود را نسبت به هریک از آنها ارزیابی کنید:

«بیشتر مشتریان‌مان از سرعت سیستم ارسال ما رضایت دارند و از نظر آنها یکی از سریع‌ترین سیستم‌های ارسالی را فروشگاه ما دارد.»

محاوره بنویسید و مخاطب را با سرسره لغزنده خود همراه کنید

یکی از مهم‌ترین ‌ترفندها و نکات تولید محتوای کپی رایتینگ به شما می‌گوید که یک متن موثر تبلیغاتی به زبان محاوره نوشته می‌شود و به طور مستقیم با مخاطب حرف می‌زند. همان طور که در ابتدای متن هم اشاره کردیم کپی رایتینگ تقریبا مشابه با بازاریابی است.

در بازاریابی هم بازاریاب به طور مستقیم با خریدار شروع به صحبت می‌کند و بعد از سلام و معرفی کوتاه خود، صحبت اصلی را آغاز می‌کند. کپی رایتینگ هم همین روند را، اما روی کاغذ پیش می‌گیرد.

نکاتی برای تولید محتوا کپی رایتینگ

موضوع مهم دیگری که برای نوشتن یک متن جذاب تبلیغاتی باید در نظر داشت ایجاد یک سرسره لغزنده است که مخاطب با خواندن اولین عنوان راهی برای برگشت به ابتدای سرسره را نداشته باشد!

یعنی متن شما به ‌اندازه‌ای جذاب باشد که مخاطب حتی یک لحظه برای ادامه دادن یا ندادن بقیه آن دچار‌ تردید نشود. فراموش نکنید این سرسره با یک عنوان جذاب آغاز می‌شود؛ عنوانی که مخاطب را تا انتها به همراه خود می‌کشاند.

کپی رایتنیگ ساده و کوتاه بیشتر جواب می‌دهد!

برای نوشتن کپی رایتنیگ جذاب و موثر باید از زبان ساده استفاده کنید. فراموش نکنید ارتباط و تعامل با مخاطب در نوشتن تبلیغات از حیاتی‌ترین نکات تولید محتوای کپی رایتینگ و برگ برنده شماست؛ اما تفاوتی که این متن تبلیغاتی با بازاریابی حضوری دارد این است که واکنش مخاطب را در زمان خواندن جملات خود نمی‌بینید!

این در حالی است که بازاریاب حضوری متوجه می‌شود چه زمانی حوصله مخاطب به سر آمده و باید مسیر صحبت‌های خود را تغییر دهد. پس کار شما به عنوان یک کپی رایتر به مراتب سخت‌تر است؛ باید به تک تک واژگان انتخابی دقت داشته باشید و جملاتی ساده، صریح، کوتاه و جذاب بنویسید.

پاراگراف‌های طولانی ساختار متن را پیچیده و دشوار نشان می‌دهند و ممکن است مخاطب با نگاه اول از خواندن پاراگراف‌های طولانی شما منصرف شود.

این موضوع حتی به صورت علمی هم بررسی شده و مطالعات نشان دادند ردیابی چشم انسان در زمان خواندن پاراگراف‌های کوتاه با تثبیت بیشتری همراه است. بنابراین فراموش نکنید که یک کپی رایتر حرفه‌ای اضافه‌گویی نمی‌کند!

تولید محتوا برای نوشتن کپی رایتینگ

برای نوشتن کپی رایتینگ آماده‌اید؟!

نوشتن یک متن تبلیغاتی جذاب بیش از آنکه به ‌ترفندها و نکات تولید محتوای کپی رایتینگ احتیاج داشته باشد به خلاقیت شما مربوط است. برای پیدا کردن ژن خلاقیت خود و روشن کردن آن باید عضلات نویسندگی خود را تقویت کنید؛ این عضلات تنها با نوشتن و نوشتن و نوشتن تقویت می‌شوند، نه چیز دیگری!

پس پیشنهاد می‌کنیم برای تبدیل شدن به یک کپی رایتر حرفه‌ای تنها اصول اولیه را بدانید و به سراغ قلم و کاغذ یا مانیتور و کیبورد خود بروید! ‌ایده‌ها را روی کاغذ بیاورید و با بالا و پایین کردن آنها بهترین متن تبلیغاتی را بنویسید.

اگر برای شروع نمی‌دانید چه کنید، تیمحتوا در کنار شما خواهد بود. همراه ما باشید و با خواندن به‌روزترین مقالات در زمینه تولید محتوا، بهترین محتوانویس دنیای وب شوید!

برگرفته شده از

14 مثال کپی رایتینگ از مشاغلی که کپی رایترهای باورنکردنی دارند!

مرضیه زارع
مرضیه زارع
زیست شناسی خوندم؛ هنر رو دنبال می‌کنم و محتوا می‌سازم. شاید در ظاهر ربطی به هم نداشته باشن..!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *